MATURA 2015

wyniki matury

ZNANE SĄ JUŻ WYNIKI MATUR 2015! NIE ZDAŁO 26 PROCENT UCZNIÓW.

Maturę zdało 74 proc. uczniów, 19 proc. oblało tylko jeden przedmiot, więc mają szansę na poprawkę w sierpniu. Maturzyści jak przed rokiem polegli na matematyce.
Wyniki matur uczniowie mogą sprawdzić w specjalnym serwisie internetowym Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz w swoich szkołach. O tym, jak poszła matura w całej Polsce, na specjalnej konferencji w Katowicach mówili we wtorek dyrektor CKE dr Marcin Smolik oraz minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska.

Absolwenci szkół średnich zdawali dwa różne egzaminy - licealiści, którzy uczyli się według nowej podstawy programowej, pisali inną maturę niż uczniowie techników i ci, którzy poprawiali ubiegłoroczny egzamin.

Egzamin dojrzałości zdało 74 proc. uczniów - 80 proc. licealistów (15 proc. ma prawo do poprawki w sierpniu) oraz 64 proc. uczniów techników (25 proc. z prawem do poprawki). Do matury podeszło w tym roku ponad 300 tys. absolwentów szkół średnich.

Tuż po egzaminie Dariusz Kulma, autor "Jak zdać maturę z matematyki" i Nauczyciel Roku 2008, mówił "Wyborczej": - Nie oceniam tej matury jako bardzo prostej. To znaczy z minimalnym zaliczeniami nie powinno być dużych problemów, ale już o lepsze wyniki może być dla wielu uczniów trudno. Nie wszystkie liczby były też wygodne do liczenia. Arkusz do starej matury, ten dla techników i poprawkowiczów, bo oni też teraz pisali maturę, był łatwiejszy. Bardziej standardowy. Generalnie dużej tragedii nie ma.

A jednak matematyka znów wypadła najgorzej - oblało ją 18 proc. absolwentów liceów i 30 proc. absolwentów techników.

 

Maturę z języka polskiego zdało 97 proc. uczniów.

Do poprawki w sierpniu prawo mają ci, którzy oblali jeden przedmiot. Pozostali uczniowie zmierzą się z egzaminem dojrzałości jeszcze raz dopiero w maju przyszłego roku.


- Kiedy rok temu ogłosiłam wyniki matur powiedziałam przyszłym maturzystom: uczcie się, ponieważ łatwo nie będzie. Wszyscy się tej matury nowej obawiali, ale drodzy maturzyści, daliście radę - mówiła w Katowicach Joanna Kluzik-Rostkowska. I przypominała, że zarówno język polski jak i matematyka wypadły lepiej niż przed rokiem.

W zeszłym roku maturę zdało 71 proc. uczniów.
 

artykuł za wyborcza.pl