Fundacja

 

         

Fundacja na rzecz edukacji i rozwoju regionu zachodniopomorskiego Fabryka Języka Szczecin powstała z inicjatywy dwóch absolwentek – obecnie doktorantek – Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego Kamili Gębskiej i Aleksandry Nowakowskiej.

Osobowość prawną fundacja otrzymała we wrześniu 2015 roku, co nie oznacza jednak początków jej działalności. Dotychczasowe aktywności organizowane były pod egidą grupy nieformalnej Fabryka Języka Szczecin. Fundacja docelowo powstała z myślą o krzewieniu kultury języka polskiego i wszystkiego co jest z nim związane, jednak nadrzędne działania statutowe koncentrują się wokół aktywizacji mieszkańców Szczecina oraz studentów Uniwersytetu Szczecińskiego. Celem Fabryki Języka jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju i promocji regionu zachodniopomorskiego. 

________________________________________________________________________________________________________________________

 

Udział w  Wielkim Pikniku Pasji – XIV Szczecińskie Spotkanie Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami”.

Jeszcze jako grupa nieformalna wzięliśmy udział w powyższym wydarzeniu, przygotowując dla zwiedzających wiele interesujących niespodzianek, między innymi łamańce językowe i łamigłówki językowe. Nasze stoisko przyciągało wielu mieszkańców Szczecina, którzy byli zainteresowani naszymi działaniami. Na każde dziecko czekała słodka muffinka, a dla dorosłych przepyszna, owocowa lemoniada.

Zorganizowanie spotkania „Inspirująca chwila” z dr Małgorzatą Dziewięcką.

26 maja 2015r. zostało zorganizowane przez nas spotkanie w Szczecińskim Inkubatorze Kultury z dr Małgorzatą Dziewięcką - geograf, znawczynią kultury południowej Afryki, specjalistką wolontariatu, dziennikarką, autorką książek, twórczynią zawodowej szkoły dla niepełnosprawnych w afrykańskiej wiosce Maum. Spotkanie poprowadziła Aleksandra Petrusewicz, szczecińska poetka. Wydarzenie było skierowane do wszystkich mieszkańców Szczecina. Zostało przyjęte bardzo ciepło i serdecznie.

Organizacja debaty „Kreatywni humaniści – studia i co dalej?”

Wraz z Dyrekcją Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Akademickim Biurem Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowaliśmy debatę skierowaną do studentów wydziału filologicznego. Na debatę zostało zaproszonych wielu ciekawych gości, między innymi Norbert Rokita, prezes spółki Arena Szczecin Operator. Spotkanie miało na celu aktywizację studentów do działania, angażowania się w życie sportowe, kulturalne i społeczne Szczecina, a także budowanie świadomości na temat własnych predyspozycji zawodowych.

Współorganizacja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non Profanum”.

Wraz z Pomorskim Stowarzyszeniem Instrumentalistów „Academia” organizowaliśmy w 2015 roku kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non Profanum”. Nasza Fundacja była odpowiedzialna za promocję powyższego wydarzenia, a co za tym idzie regionu zachodniopomorskiego.

Promocja Józefa Gawłowicza nominowanego do Mistrza Mowy Polskiej.

Nasz Przyjaciel, Szczecinianin, polski kapitan żeglugi wielkiej, pisarz marynista, znany i szanowany mówca, Józef Gawłowicz był nominowany do prestiżowego tytułuMistrza Mowy Polskiej. Podjęliśmy wiele akcji i działań, mających na celu przybliżenie mieszkańcom Szczecina sylwetki naszej regionalnej dumy.

Organizacja dwóch turnusów kreatywno-językowych półkolonii wakacyjnych dla dzieci od 6. do 11. roku życia.

W lipcu i sierpniu zostały przeprowadzone dwa turnusy kreatywno-językowych półkolonii dla dzieci. W ciągu pięciu dni mali Szczecinianie miały okazję
w kreatywny i rozwojowy sposób spędzać czas, dodatkowo poznając najciekawsze zakątki naszego miasta.                                                                                

Projekt Strefa Dziecka „ARTkonka”.

Strefa Dziecka powstała z myślą o Dzieciach i Rodzicach. Przygotowane było wiele ciekawych zabaw i atrakcji. Rodzice pozostawiając swoją Pociechę pod czujną opieką Animatorów mogli nacieszyć się obiektem basenowo-rekreacyjnymArkonka, mając poczucie, że ich Dziecko wspaniale i bezpiecznie bawi się. Na Arkonce byliśmy od lipca do września. Fundacja nawiązała stałą współpracę z Arkonką.

Współpraca z Halą Azoty Arena oraz współorganizacja „Swap Party”.

Fundacja już dwukrotnie wzięła udział w wydarzeniu „Swap Party” organizowanym przez Azoty Arena Szczecin. Naszym celem było zapewnienie tematycznych stref dziecka, zapewniając dzieciom doskonałą zabawę.

Nawiązanie współpracy z Fundacją Rozwoju Branży Internetowej "Netcamp".

Fundacja współprowadzi warsztaty skierowane do dzieci „Cyfrowi Wynalazcy. Misja na Marsa”.

Współorganizacja VIII Międzydyscyplinarnej Konferencji Doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Fundacja wraz z Uczelnianą Radą Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Szczecińskiego 16 października zorganizowała kolejną edycję konferencji. Wydarzenie miało miejsce w budynku Serwis Interlab.

Współorganizacja „Niepodległościowej Biesiady Gumienieckiej”.

Wraz z Radą Osiedla Gumieńce zorganizowaliśmy „Niepodległościową Biesiadę Gumieniecką”. W wydarzenie to zostały zaangażowane szkoły podstawowe i gimnazja i licea związane z osiedlem Gumieńce. Działania te miały na celu uhonorowanie Święta Niepodległości, a także aktywizować i integrować mieszkańców lokalnej społeczności.

Projekt Śliska sprawa czyli zabawy na lodzie.

6.12.2015r. oraz 6.01.2016r. we współpracy z Agencją artystyczną Dobry Animator przeprowadziliśmy dla mieszkańców Szczecina dwie imprezy tematyczne na lodowisku Arkonka.

Objęcie mecenatem Aleksandry Petrusewicz.

W grudniu 2015 roku, Fundacja objęła mecenatem Aleksandrę Petrusewicz, szczecińską poetkę, prozatorkę, autorkę bajek dla dzieci. Na prośbę autorki Fundacja odpowiedzialna była także za redakcję i skład oraz wydanie jej nowego tomiku „Nie-ballady i nie-romanse z życia wzięte”. Trwają przygotowania do promocji książki.

Celem Fundacji  jest promowanie szczecińskich osobliwości, przybliżanie ich sylwetek mieszkańcom Szczecina, poprzez organizowanie spotkań autorskich, itp.

Współorganizacja Noworocznego Koncertu Kolęd w Domu Kultury Słowianin.

W styczniu br., Fundacja we współpracy z Żeńska Orkiestrą Dętą Olimpia, zorganizowały noworoczny Koncert Kolęd. Jak co roku, w związku z tym wydarzeniem do Słowianina przybyła liczna grupa mieszkańców naszego miasta.

Polish Language Course

Od października 2015 roku do stycznia br.  Fundacja przeprowadziła kurs jeżyka polskiego dla zagranicznych studentów Uniwersytetu Szczecińskiego (w wymiarze 60 godzin).

Nagrywanie Podręcznika do Nauka Języka Polskiego dla Obcokrajowców

Nagrywanie dialogów, tekstów itp., niezbędnych do nauki języka przez obcokrajowców.